Як дитині дивитися телевізор?

    Телебачення стало частиною нашого життя, а телевізор, найчастіше, «членом сім’ї». Ледве переступивши поріг будинку, ви тягнетеся до заповітної кнопки. І неважливо, що там на екрані. Лавина інформації, чужих думок і образів вривається у ваш будинок. Дорослі, зайняті домашніми справами, фільтрують цей потік, а діти вбирають все як губка. Вони стають настільки залежні від телебачення, що часом батькам важко «відірвати» їх від екрану. Потім раптом стурбовані батьки б’ють тривогу, намагаються дізнатися: «А скільки можна дивитися телевізор дитині?». Але проблема не в дитині, а в батьках.

         Поява дитячої звички просиджувати біля телевізора весь вільний час безпосередньо залежить від способу життя сім’ї і відносин дорослих до телебачення. Якщо в сім’ї є спільні захоплення, сімейні традиції, серйозне ставлення до здоров’я, моральні принципи, то проблема перегляду телепередач відпадає сама собою.

      Однак ніхто не наполягає на повному виключенні телебачення з життя дитини. Як і будь-яке заняття, перегляд телепередач повинен відповідати віку і психологічному стану дітей. Фахівці давно вже визначилися в тому, скільки дитині можна дивитися телевізор в залежності від віку: до двох років – 15 хвилин в день, три-шість років – не більше 40 хвилин, з семи років – до півтори години на день з перервами.

      Необхідно дотримуватися санітарно-гігієнічних умов перегляду: відстань від очей до телевізора має бути не менше двох метрів; уникати контрасту між яскравим екраном і темною кімнатою (додаткове освітлення обов’язково). Постійно включений телевізор негативно впливає на фізичне і психічне здоров’я дитини.

      Напевно, багатьох батьків хвилювало питання слухняності своїх дітей: «Чому я говорю, говорю, а ти не слухаєш?» А діти звикають до того, що людська мова звучить в будинку постійно, телевізор працює як фон. Дитина іноді не звертає увагу на зміст слів, його приваблює дія, що відбувається на екрані. Таке ставлення до мови переноситься на спілкування з дорослими. Тому дуже важливо обмежити час роботи телевізора в домі. Включайте його тільки тоді, коли дійсно хочете щось подивитися.

      Батькам треба серйозно підійти до вибору телепередач для спільного перегляду з дітьми. Навіть мультфільми можуть нашкодити психологічному самопочуттю дитини. Оцініть спочатку самі, чому навчиться ваш малюк, переглянувши те, що пропонує блакитний екран. Співвіднесіть зі своїми сімейними цінностями той образ думок, який нав’язується в мультфільмах та інших телепередачах для дітей. Іноді диву даєшся, хто придумав для підростаючого покоління такий жах! Якщо дитина наполягає на перегляді саме цього фільму, дивіться разом. Обов’язково обговоріть з нею ті моменти, які вас насторожили.

       Ви не помічали, що іноді прокидаючись вранці, у вашій голові проносяться образи того, що ви бачили напередодні ввечері по телевізору? Особливість пам’яті така, що швидше за все запам’ятовується інформація, підкріплена емоційно.

       Подумайте про те, що може відкластися на підсвідомості дитини після перегляду дорослих фільмів і телепередач. Саме яскраве зображення, пов’язане з сильними емоціями, може стати причиною  страху, тривоги, жаху, сорому і ін.

        Телебачення, як і вогонь, може бути і другом, і ворогом вашій дитині. Навчіть дітей безпеки!